En Çılgın Alışveriş Günü: Black Friday İndirimlerini Kaçırma!

en-cilgin-alisveris-gunu-black-friday-indirimleri_

Black Friday olarak bilinen ve Amerikalıların çok sevdiği bu gün Şükran Günü Perşembe’sini, Cuma’ya bağlayan gece başlayan bir alışveriş çılgınlığı diyebiliriz. Ama öyle düşündüğünüz gibi bir çılgınlık değil, büyük indirimlerin olduğu ve hemen hemen bütün mağazaların sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar açık olduğu bir alışverişten bahsediyoruz.

Black Friday ilk başlarda, Şükran Günü ve sonrasında gelen günün resmi tatil olarak ilan edilmesinden sonra; tatilde insanların vakit geçirmesi için insanları alışverişe yönlendiren minik indirimler ile başladı. Bu minik indirimler de alışveriş severler  tarafından her yıl talep edilmesiyle birlikte başlamış ve iş hayatı temposunda vakit bulamayacaklarını düşünenlerin Noel hediyelerini almak için güzel bir fırsat olmasına dönüşmüştür. Alışveriş fırsatları ve bu özel güne olan ilginin yoğunluğunun ekonomiye sağladığı olumlu katkının fark edilmesinden sonra her yıl Kasım ayının son Cuma günü, Black Friday ilan edildi.

“Black Friday” ismi ise yani “Kara Cuma” ilk olarak 1975 yılında, New York Times gazetesinde yer alan haberin manşeti olarak yazıldı ve o gün Amerika’da oluşan yoğun trafik ve kalabalığı betimlemek için kullanıldı. Bu teorinin yanında “Böyle bir günün adı niye Black Friday olur ki?” diye soracak olursanız; sebebi; mağazaların daha gün aydınlanmadan açılması ve gecenin geç saatlerine kadar açık olması.

Kara Cuma gününü alışveriş partisine çeviren en önemli özellik ise Şükran Günü tatili yüzünden gündüz kapalı olan mağazaların kapılarının gece yarılarına kadar açık olması. Bugüne özel olarak her türlü mağazanın önceden belirttikleri, özel ürünlerin indirimleri genellikle stoklarla sınırlı tutulmaya başlandı. Mağazanın açılış saatinden çok daha önce kapısının önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Bazı alışveriş çılgınları mağazaya ilk girebilmek için gecenin ilerleyen saatlerinde ertesi güne hazır olmak için çadırları ile birlikte geliyor. Hatta Amerika’dan alışveriş yapmak için özellikle bu günü seçen turistler bile var.

“Ben de Black Friday indirimlerinden faydalanmak istiyorum!” diyorsanız; Türkiye’de de artık birçok marka bu özel güne hazırlanıyor. Türkiye’de mağazası olmayan fakat alışveriş yapmak istediğiniz bir yurtdışı sitesi varsa; Amerika’dan alışveriş yapıp Türkiye’ye getirebilirsiniz.

Amerikapostam.com Amerika’nın Kara Cumasını da Türkiye’ye tüm indirimleri ile sunuyor. Black Friday bu yıl ne zaman diye soracak olursanız; 29 Kasım 2019’da başlayacak.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like