Cyber Monday Nedir? Siber Pazartesi Ne Zaman?

cyber-monday-siber-pazartesi-nedir-ve-ne-zaman/

Şükran Günü haftasının Amerikan vatandaşları için yalnızca dini bir ritüeli ifade etmediğini belirtmek gerekiyor. Bu hafta bir Amerikalının gündelik yaşamında oldukça önemli bir yere sahip. Black Friday ve Cyber Monday gibi indirim günlerinin geleneksel Şükran Günü ritüellerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyebiliriz.

Yurtdışından telefon satın alanlar veya uluslararası bilişim sitelerinden birine üye olanlar Cyber Monday ile ilgili mesajlar alsalar da bu gün Türkiye’de pek bilinmez. Şükran Günü geleneğinin yeni bir parçası olan gün Türkçe’ye “Siber Pazartesi” olarak çevrilebilir.

Cyber Monday Nedir?

“Siber Pazartesi” indirimleri ilk kez 28 Kasım 2005 yılında yapılmış olup Şükran Günü’nden sonraki ilk pazartesi, teknoloji mağazalarında ve online alışverişlerde büyük indirimler yapılır ve bugüne Cyber Monday adı verilir. Bu yıl Cyber Monday 2 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşecek olan Cyber Monday ile dijital dünyayı dev bir indirim bekliyor.

Black Friday ile Cyber Monday Arasındaki Fark Nedir?

Son yıllarda Türkiye’de de bilinirliği artan Black Friday bir indirim günüdür. Şükran Günü haftasında yer alan Cuma günlerinde mağazalar büyük indirimler yapar. Türkçe’ye “Kara Cuma ya da Efsane Cuma” olarak da çevrilen bu indirim günü teknoloji mağazalarını ve diğer alışveriş kategorisindeki markaları kapsamı altına almaktadır. Ancak Cyber Monday sadece teknolojik ürünleri kapsayan bir gündür.

Özellikle FIFA, EA gibi oyun yazılımcıları “Siber Pazartesi” için büyük indirim fırsatları sunuyor. Ayrıca bazı ek paketler ücretsiz olarak da kullanıma sunuluyor. Bu bakımdan oyun severlerin Cyber Monday’i düzenli olarak takip ettiklerini görmek mümkün. Türkiye’de hizmet veren bazı teknoloji portallarında bu gün için indirimler yapılmakla birlikte Amerikadan alışveriş yapmak her zaman daha avantajlı olacaktır.

Bilgisayarlar, oyun konsolları, playstationlar ve diğer birçok teknolojik ürün Şükran Günü’nden sonraki ilk Pazartesi’nde standart piyasa fiyatının altında satılıyor. Ancak bu durumun Türkiye’ye pek yansımadığını söyleyebiliriz. Zira bazı teknoloji mağazalarında ve sitelerde Cyber Monday fırsatları sunulsa bile Türkiye’deki teknolojik ürün vergileri uygun fiyatlarla alışveriş yapmayı engelliyor.

Birçok firmanın Şükran Günü indirimlerini yalnızca Amerikan vatandaşlarının hizmetine sunduğunu belirtmek gerekiyor. Bu indirimler uluslararası kullanıcılar için geçerli olsa da, Türkiye’den alışveriş yapmak pek kârlı bir iş olmayacaktır. Zira gümrük vergileri masrafa eklendiğinde ülkedeki ortalama piyasa fiyatına yakın bir bütçe ayırmanız gerekir. Amerikapostam.com sayesinde Siber Pazartesi ve Black Friday fırsatlarından yararlanabilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir ürünü Amerika fiyatıyla satın alabilir ve oldukça düşük bir kar bedeliyle adresinize getirtebilirsiniz. Ebay, Amazon gibi online satış sitelerinde veya üreticinin kataloglarında gördüğünüz bir ürünü Amerika’dan sipariş etmek için firmaya başvurmanız yeterli olacaktır.

Amerikadan Alışveriş Nasıl Yaparım?

Amerikadan alışveriş yapmak için Şükran Günü haftası indirimine girdiğinde sevilen ürünlerin hemen tükenme ihtimaline karşı elinizi çabuk tutmalısınız. Bu arada indirimlerden sonra sipariş veririm derseniz; Black Friday ve Cyber Monday günlerinden sonra uzun bir süre stok sıkıntısı yaşanabiliyor. Bu nedenle indirimli bir ürün gördüğünüzde hızlıca almanızı tavsiye ederiz. AmerikaPostam ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir adres üzerinden online alışveriş yapabilir, Amerikan vatandaşlarının sahip olduğu Şükran Günü fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Black Friday ve Cyber Monday indirimlerinden de yararlanabilirsiniz. ABD piyasasında satışa sunulan teknolojik ürünleri, spor malzemelerini, hobi ürünlerini, film ve oyun DVD’lerini ve diğer birçok ürünü oldukça uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like