8 Adımda Amerika’dan Güvenli Alışveriş

9-adimda-amerikadan-guvenli-alisveris_

Alışveriş yapmak kesinlikle birçok kişiye terapi etkisi de yapan keyifli bir uğraştır. Her insan, birbirinden güzel ürünlere, en uygun fiyatlar ve büyük indirimler ile sahip olmak ister. Eee bu alışverişi bir de evinden rahatça yapabiliyorsa tam bir keyif haline dönüşür. Son yıllarda gelişen e-ticaret sayesinde artık yurtiçi ve yurtdışından kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle Amerika fiyatları herkese cazip gelse de güvenlik endişesi yüzünden pek çok kişi yabancı kaynaklardan alışveriş yapmayı tercih etmiyor. Ancak bu endişelerinizi azaltacak ve gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilmenizi sağlayacak bazı ipuçları da var. İşte Amerika’dan alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken konular:

1. Güvenirliğini Bildiğiniz İnternet Sitelerinden Alışveriş Yapın

Bildiğiniz, güvendiğiniz yerlerden veya markaların kendilerine ait sitelerinden rahatça alışveriş yapabilirsiniz. Kredi kartı bilgilerinizin korunması açısından, güvenilir kaynaklar ve anlaşmalı kurumlar ile anlaşma yapılmış olması ise çok önemlidir.

2. SSL Sertifikasına Dikkat Edin

İnternetten online alışveriş yaparken internet sitesinin https:// ile başlamasına ve SSL sertifikasının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. SSL sertifikası nedir, nasıl kontrol edebilirim derseniz; kullandığınız arama motorunun adres çubuğu bölümünde girdiğiniz sitenin güvenli olması halinde solda bir kilit işareti görürsünüz. Bu kilit, o siteye güvenebileceğinizi, bilgilerinizin korunduğunu ve kartların başkaları tarafından kopyalanmasının önüne geçtiğini göstermektedir.

3. Büyük Fiyat Farklarına Karşı Dikkatli Olun

Piyasa fiyatının çok altında olan ürünlere karşı biraz daha şüpheci yaklaşmalısınız. Yeni açılan siteler henüz tüm marka anlaşmalarını ya da güvenlik sistemlerini tam olarak sağlamamış olabilir. Bu nedenle  ne kadar da ucuzmuş deyip direk alışverişe başlamadan önce siteyi detaylı olarak incelemenizde fayda var. Burada 3D Secure güvenlik sistemi ve SSL sertifikası var mı mutlaka kontrol edin. Alışveriş öncesi iptal/iade/değişim koşullarını detaylı olarak okuyun.

4. Kargo Maliyetini Düşürün

Paketlerinizin, kargo maliyetini düşürmek için daha küçük paketlere koyulmasını isteyebilirsiniz.

5. Beden Ölçülerinizden Emin Olun

Amerika beden ölçüleri ile Türkiye beden ölçüleri farklı olacağı için bedenlere, boyutlara ve ölçülere dikkat etmeniz de önemlidir. Beden tablosunda EU yazan kısma göz atmadan hareket etmeyin. Zira ‘medium’ diye aldığınız ürün ‘small’ çıkabilir.

6. Fatura ve Teslimat Adresini Karıştırmayın

Ürün satın alırken doldurmanız gereken iki adres bilgisi bulunuyor. Bu adreslerden ilki fatura adresi yani ‘Billing Adress’ ve diğeri teslim adresi yani ‘Shipping Adress’. ‘Billing adress’ kısmına banka kartınıza tanımlı olan adresinizi, ‘Shipping adress’ kısmına ise gönderimi almak istediğiniz adresi yazmanız gereklidir.

7. Amerika’ya Özel Günleri Takip Edin

Amerikalıların tatil günlerini, özel günleri ve bayramlarını takip etmeniz her zaman çok daha uygun fiyatlara alışveriş yapmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle şu an yaklaşan Black Friday ve Cyber Monday indirimleri ile alışveriş yapmanın tam zamanı. 

Black Friday nedir, Black Friday ne zaman ve Black Friday indirimlerinden nasıl faydalanabilirim diyorsan; “ En Çılgın Alışveriş Günü Black Friday İndirimleri” yazımıza inceleyebilirsiniz.

Cyber Monday ne demek ve 2019 Cyber Monday ne zaman diyorsan; “ Cyber Monday (Siber Pazartesi) Nedir ve Ne Zaman?” yazımıza göz atabilirsiniz.

8. Kargo Seçeneğine Dikkat Edin

Bazı Amerikan siteleri yurtdışı kartlarını ve yurt dışına gönderim gibi seçenekleri kabul etmez. Bu gibi durumlarda AmerikaPostam’ın Benim İçin Satın Al hizmetini kullanabilirsiniz. Ayrıca diğer hizmetlere de göz atarak rahatça alışveriş yapmanın keyfini sürebilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like