İstatistiklerle Black Friday İndirimleri: Türkiye vs Amerika

İlk olarak 1932 yılında ABD’de başlayan sonra Kanada ve İngiltere’de ardından da tüm dünyada yaygınlaşan Black Friday (Kara Cuma), internet alışverişinde patlama yaşanan bir gündür. Türkiye’de Kara Cuma yanında Şahane Cuma, Muhteşem Cuma, Süper Cuma ve Efsane Cuma gibi isimlerle adeta alışveriş festivaline dönüşen Black Friday, dünyanın dört bir yanında büyük bir heyecanla karşılanıyor.

 Black Friday Ne Zaman?

Bu yıl black friday ne zaman başlıyor diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim. 29 Kasım Cuma günü başlayacak Black Friday günü ile büyük indirimler sizleri bekliyor. İndirim günlerini bütçenizi zorlamadan ihtiyaçlarınızı karşılamak için tercih ediyorsanız, 29 Kasım’da ünlü markaların ürünlerini oldukça ucuz fiyatlarla satın alabilirsiniz. İnternet alışverişlerinin rekor kırdığı 2018 yılında kartlı alışverişlerde 3.4 milyar TL harcandı. Bunun 1 milyarı internette kartla yapılan alışverişlerdi. 2017 yılında bu rakam 2.4 milyar TL idi. 2018 yılında alışverişlerde 1.2 milyon farklı kart kullanıldı. Bunun 110 bin adedi ise o gün ilk defa kullanıldı. Bu yıl black friday 2019 29 Kasım Cuma günü başlayacak.

 Black Friday Büyük İndirim

Her 3 kartlı ödemeden birinin internet alışverişlerinde yapıldığı 2018 Black Friday alışverişlerinin %62’sini elektronik eşya, giyim ve havayolu ulaşımı oluşturuyor. Elektronik eşya %37, giyim ve aksesuar, havayolu sektörü ise %8’lik bir alışveriş oranı ile kartlı ödeme dağılımında büyük yer tutuyor. Türkiye’de insanlar online alışveriş işin Kasım ayını bekliyor. Çünkü Black Friday büyük indirim gününde özellikle Amerika’dan yapılan alışverişlerde son derece uygun fiyatlarla kaliteli ürünler alınıyor.

 Black Friday Amerika

Türkiye’de aradığın bulamayanlar Amerika alışveriş fırsatlarını değerlendirerek dünyaca ünlü markalara neredeyse % 90’a varan indirimlerle sahip oluyor. Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilen Black Friday, alışverişin en yoğun yapıldığı gündür. Birçok marka indirime gider ve stoklarını neredeyse sıfırlar. Black Friday internet alışverişlerinde kadınlar büyük bir çoğunluğu teşkil ediyor. Hatta Türkiye’de bulamadıkları ürünleri Amerika alışveriş sitelerinde bularak dünyanın öbür ucundan istediği ürünü getirtiyor.

Türkiye’deki birçok alışveriş sitesi 2018 yılında satış rekorları kırdı. Son 5 yılda Türkiye’deki internet kullanıcılarının Black Friday’a olan ilgisi ise %4900 oranında arttı.

ABD’nin Philadelphia kentinde ortaya çıkan Black Friday, dünyanın önde gelen perakendecilerin büyük indirimler yaptığı önemli bir gün haline gelmiştir. Amerika’da dünyanın en büyük online alışveriş adresi Amazon çoktan Black Friday indirimlerini başlattı. Normalde Kasım ayında başlayacak olan indirimli alışveriş şimdiden başladı.

Tüketicilerin online alışverişe yöneldiği günümüzde, Amerika e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişler özellikle Black Friday’de zirve yapıyor. Amerika’dan sonra İngiltere ve Kanada’da da Kara Cuma erken başladı.

Türkiye’de bulamadığınız veya daha pahalı olan ürünleri Amerika’dan iste, uygun fiyatlarla sizin için getirelim. Dünyaca ünlü markalardan kıyafetler, elektronik eşyalar, kozmetik ürünler, bebek arabaları gibi daha birçok ürünü Black Friday indirimleri ile satın alabilir Amerika Postam aracılığıyla kolayca Türkiye’ye getirebilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like